601 771 315

Wykrywanie metali

Wykrywanie metali

Każda linia produkcyjna jest potencjalnym źródłem generowania zanieczyszczeń metalicznych, co w konsekwencji ma negatywny wpływ na czystość wytwarzanego produktu, lub stanowi zagrożenie dla maszyn oraz urządzeń będących częścią składową linii. Również źródłem zanieczyszczeń bywa dostarczany komponent/półprodukt. Ich czystość, pod względem zanieczyszczeń metalicznych, pozostawia, czasami, wiele do życzenia.

Sposobem na zabezpieczenie się przed negatywnym wpływem zanieczyszczeń metalicznych na proces produkcyjny, jest zastosowanie urządzeń wykrywających ich obecność. Od prawie 30 lat specjalizujemy się w zakresie dostawy oraz montażu detektorów metali w każdej gałęzi przemysłu. Stosowane przez nas detektory cechuje wysoka jakość, żywotność oraz bogata oferta wykonania, włącznie z realizacjami ATEX do pracy w strefach zagrożenia wybuchem.

Najogólniej mówiąc, posiadamy dwie główne grupy detektorów metalu tj. dedykowane do przemysłu spożywczego oraz do zastosowań w przemyśle ciężkim. Branże pośrednie realizowane są, w zależności od potrzeb, poprzez indywidualne dobranie rozwiązanie z grupy wspomnianych produktów.


Zasada działania wykrywacza metalu

Sposób działania wykrywacza metalu opiera się na wywołaniu, przez poruszający się metal, zaburzenia pola elektromagnetycznego. Zaburzenie to prowadzi do powstania napięcia nierównowagowego. Za analizę sygnału odpowiada elektronika wartościująca detektora. Amplituda oraz faza sygnał nierównowagi informuje nas o wielkości oraz rodzaju wykrytego metalu.

Po wykryciu metalu, sygnał "metal", który steruje stanem przekaźników elektroniki wartościującej, może być wykorzystany do uruchomienia separatora elektromagnetycznego (separacja ferromagnetyków) lub systemu separacji mechanicznej jak zapadnie, odrzutniki, kierownice itp. (w przypadku zanieczyszczeń paramagnetycznych).

Przemysł ciężki

Najpopularniejszą aplikacją w przemyśle ciężkim jest detektor metalu serii SECUS-D w połączeniu z elektroniką SECUS-E. Zaletą serii SECUS-D jest m.in. dzielna konstrukcja anteny, co pozwala na jej montaż bez konieczności przecinania taśmy przenośnika.

Drugim najbardziej popularnym rozwiązaniem w przemyśle ciężkim jest wersja podtaśmowa oznaczona jako SECUS-U pracująca również w połączeniu z elektroniką SECUS-E. Montaż anteny detektora przewidziany jest bezpośrednio pod taśmą transportera. Zaletą tej konstrukcji jest mały gabaryt anteny, jednak jej zdolność wykrywania spada w funkcji odległości produktu od taśmy. W związku z powyższym, tego typu aplikacja ma zastosowanie w przypadku produktów o niskiej nadawie.

W ofercie posiadamy również innego typu rozwiązania, które mają zastosowanie w przemyśle ciężkim. Jeśli żadne z wyżej przedstawionych nie wydaje się być odpowiednim rozwiązaniem zaspokajającym Państwa potrzeby, prosimy o kontakt.

Przemysł spożywczy

Podstawową aplikacją dla przemysłu spożywczego są detektory serii VISTUS-C. Jest to konstrukcja monolityczna montowana zarówno na istniejących przenośnikach taśmowych klienta, jaki i na transporterach produkowanych w naszej firmie. Elektronika wartościująca wykrywacza jest, w wersji standardowej, zespolona z anteną. Istnieje możliwość zamówienia rozwiązania z elektroniką oddzielną, co daje możliwość umieszczenia jej w dyspozytorni lub innym, dogodnym dla obsługi, miejscu. Konstrukcja anteny i elektroniki wykonana jest ze stali kwasoodpornej. Możliwe jest także wykonanie w wersji specjalnej o podwyższonym stopniu ochrony, co pozwala na mycie urządzenia pod ciśnieniem oraz środkami stosowanymi w przetwórstwie mięsa czy ryb.

Po wykryciu zanieczyszczenia metalicznego możemy zastosować różne sposoby jego eliminacji począwszy od zwykłego zatrzymania taśmy poprzez systemy odrzutników pneumatycznych, kierownic mechanicznych czy klap, uchylni oraz zapadni na przesypie. Dostarczane przez naszą firmę przenośniki pod wykrywacze metalu posiadają bardzo szeroki wachlarz kształtów oraz opcji dodatkowych. Ostateczny wybór aplikacji otrzymujemy po szczegółowej analizie potrzeb klienta.

W przypadku transportu grawitacyjnego produktu mamy do dyspozycji detektory serii VISTUS-R.

Zabudowa tego typu aplikacji może mieć różne kształty oraz elementy peryferyjne jednak zawsze składa się z anteny wykrywacza, oddzielnej elektroniki wartościującej, przewodu rurowego stanowiącego strefę wolną od metalu oraz, zazwyczaj, elementu wykonawczego, jakim jest rozdzielacz dwudrożny.

Wyseparowanie, z produktu sypkiego, zanieczyszczenia metalicznego w transporcie grawitacyjnym odbywa się poprzez skierowanie zanieczyszczenia wraz z porcją produktu na inny tor. Zastosowanie układu bardzo szybkiej pneumatyki redukuje do niezbędnego minimum stratę produktu dobrego.

W ofercie posiadamy również innego typu rozwiązania, które mają zastosowanie w przemyśle spożywczym. Jeśli żadne z wyżej przedstawionych nie wydaje się być odpowiednim rozwiązaniem zaspokajającym Państwa potrzeby, prosimy o kontakt.